Kup bilety


 

Chór 441 Hz | Alicja Pałka – organy /Gdańsk/ | Łukasz Truszczyński – organy /Gdańsk/

Anna Wilczewska -dyrygent
Jing Luo - dyrygent

Alicja Pałka – organy /Gdańsk/
Łukasz Truszczyński – organy /Gdańsk/

CHÓR „441 HZ” istnieje od 2006 roku. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, prezentując przede wszystkim repertuar muzyki najnowszej. Realizując premierowe wykonania kompozycji współczesnych, często przekracza granice estetyczne, do których przyzwyczajeni są słuchacze muzyki wokalnej. Wychodząc poza muzyczną strefę komfortu otwiera się na eksperymenty z różnorodnymi technikami wokalnymi, wraca do natury głosu i nierzadko oddala się od tradycyjnego śpiewu techniką bel canto. Nieustanne poszukiwania pozamuzycznych inspiracji zaowocowały wieloma interdyscyplinarnymi projektami artystycznymi (m.in. z Neue Vocalsolisten Stuttgart, Svenem Helbigiem, Michałem Jacaszkiem czy Teatrem Dramatycznym w Białymstoku), w których kultura ludowa czy teatr łączą się w spójną całość z muzyką.

„441 Hz” jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, m.in. Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, Międzynarodowego Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie (2016), 46. Ogólnopolskiego Festiwalu „Legnica Cantat” (2015), XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie czy III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie (2017). W 2018 roku chór został finalistą jednego z najbardziej prestiżowych muzycznych festiwali świata: Llangollen International Musical Eisteddfod w walijskim Llangollen. „Herce” zostały tam uznane za jeden z czterech najlepszych chórów świata, obok zespołów z RPA, Walii i Singapuru.

Chór Kameralny 441 Hz nagrał dotychczas trzy płyty z muzyką chóralną: Serioso-Giocoso (2011), gdzie zaprezentowane zostały współczesne kompozycje a cappella wykonane w ramach części artystycznej przewodu doktorskiego Anny Wilczewskiej, Modern Choral Masterpieces (2014) z utworami chóralnymi XX i XXI wieku charakteryzującymi się nowatorskim językiem muzyczny, oraz Song of the North (2017) prezentującą aranżacje pieśni Północy, które zainteresują nie tylko każdego fana skandynawskiego folkloru, ale również słuchaczy otwartych na poznawanie możliwości ludzkiego głosu.

Dyrygentką zespołu jest ANNA WILCZEWSKA, pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym „Zasłużony dla kultury polskiej” (2014), Nagrodą Miasta Gdańska Dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2018), wyróżniona Nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego (2018).

 

Alicja Pałka urodziłasię 6 czerwca 1994 roku w Katowicach. Organistka oraz pianistka. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Instrumentalistyka w specjalności Pedagogika Instrumentalna-Fortepian w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. dr hab. Andrzeja Artykiewicza oraz dr Macieja Gańskiego. Jest również tegoroczną dyplomantką studiów magisterskich na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej w specjalności Muzyka Kościelna w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów st. wykł. mgr Ewy Rytel oraz w klasie improwizacji prof. zw. dr hab. Bogusława Grabowskiego. Jest nauczycielem gry na fortepianie w Sopockiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki.

 

ŁUKASZ TRUSZCZYŃSKI - organista, muzyk kościelny, pianista. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. A. Krzanowskiego w rodzinnej Mławie. W 2017 roku ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. dra hab. Andrzeja Artykiewicza oraz dra Macieja Gańskiego. Od 2017 roku pracuje jako nauczyciel fortepianu i akompaniator w Szkole Muzycznej I st. w Przasnyszu. Od 2018 roku kontynuuje naukę w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Muzyka Kościelna, gdzie grę organową kształci: w zakresie wykonawstwa literatury organowej u as. mgr Ewy Rytel, w zakresie gry liturgicznej u prof. dra hab. Bogusława Grabowskiego.

Miejsce Wydarzeń


Bazylika Mariacka ul. Podkramarska 5
80-834 Gdańsk
Polska

Kalendarz


BelépésAz alábbi közösségi oldal fiókokat is hozzácsatolhatja fiókjához:

sign in with google